Na miesto! Viete prečo by vás pes mal poznať tento základný povel?

Ľudia si často mýlia pojmy, a preto sa môže stať, že vám niekto povie že váš pes nie je vycvičený, no pritom ani nemôže byť, lebo vy ho vychovávate a necvičíte, a jedno je isté, mať vychovaného psa je naozaj veľmi dôležité, mať vycvičeného psa je už bonus. Ak máte doma ležadlo pre psa, môžete v kľude začať s vychovávaním psa. 

Výchova verzus výcvik, v čom je rozdiel? 

Ležadlo pre psa na každý deň
Umiestnenie ležadla pre psa

Skúsený kynológ by vám vedel na túto tému rozprávať podrobne a dlho mnoho vecí, my vám vysvetlíme základný rozdiel medzi výchovou a výcvikom psa. S výchovou psa je možné začať od začiatku, psa je potrebné vychovávať aby sa vedel správať a aby ste ho mali pod kontrolou, ide o bežné venovanie sa psovi a pes pozná povely v bežných, opakujúcich sa situáciách. Výcvik je zas o niečo náročnejší, nie je dobré s nim začať od útleho veku psa, pretože pes musí vyzrieť a hlavne musí byť pripravený po fyzickej ale aj psychickej stránke, vycvičený pes pozná povely aj v iných, neopakujúcich sa a náročnejších, či stresovejších situáciách. Povedzme si to na príklade a použijeme k tomu ležadlo pre psa, ku ktorému sa viaže povel “na miesto”. Ak máte vychovaného psa, v domácom prostredí keď mu poviete na miesto, pôjde si ľahnúť na ležadlo pre psa. Ak má však pes výcvik, ležadlo pre psa by mal nájsť kedykoľvek aj na iných miestach ako je doma, samozrejme za predpokladu, že ho so sebou máte napríklad na chate, kde je pes rušený aj inými podnetmi, ako sú cudzí ľudia, iné psy a podobne. 

Ako psa naučiť reagovať na povel na miesto? 

Každý pes je iný, závisí to napríklad aj od rasy psa, niektoré rasy psov sa učia rýchlejšie, niektoré pomalšie a preto je potrebné im venovať pri učení sa iný časový rámec. V prvom rade musíte mať ležadlo pre psa, ak neviete aké, existuje mnoho druhov ležadiel pre psa, vyberajte hlavne také, ktoré je kvalitné, pretože v takom ležadle dosiahne váš pes vysoký komfort. Kvalitné ležadlo pre psa nájdete na nasledovnom odkaze https://www.queedo.sk/. Keď máte ležadlo pre psa k dispozícii, umiestnite ho na miesto, kde sa bude nachádzať stále a začnite psa učiť spôsobom ukazovania a opakovania, teda zoberte psa do miestnosti kde sa ležadlo pre psa nachádza a povedzte mu povel a následne ukážte na ležadlo, ak pes z nejakého dôvodu nechce do pelechu ísť, použite maškrty pre psov, ktoré mu tam dáte.