Ako naučiť psa chodiť na vodítku?

Určite ste sa aj vy pri venčení stretli so psami, ktorí bez pokynu svojho majiteľa nespravia prakticky ani krok. Takéto psy majú za sebou náročný výcvik, ktorý však priniesol svoje ovocie. Pes je tvor, ktorého skôr zaujímajú okolité pachy a vonkajšie podnety než ich majiteľ. To však väčšinou platí len v prípade venčenia. Chcete aj vy, aby sa váš pes naučil chodiť poriadne na vodítku a rešpektoval vás? Je lepší pri venčení postroj pre psa alebo klasický obojok? Má tento výber vplyv na výcvik psa? Na všetky otázky nájdete odpoveď v nasledovnom článku.

Metódy, pomocou ktorých naučíte psa chodiť na vodítku

Postroj pre psa má svoje pre aj proti
Možnosti využitia postroja pre psa

Každý pes je jedinečný a venčenie zvláda inak. Niektoré psy už od mala behali navoľno, nakoľko im môže ich majiteľ dôverovať a nepohnú sa od neho. Iní zase neznášajú obojok alebo majú vo zvyku sa ťahať. Všetko závisí od rasy a povahy psa. Ak však chcete, aby chodil na vodítku ukážkovo, musíte sa venovať tréningu. A byť na ňom sústredený tak vy, ako aj váš pes. Od začiatku by ste mali tréning realizovať v krátkych časových intervaloch, aby to psa ešte stále bavilo. Je však dôležité trénovať často. Keď sa vám bude zdať, že pes chodí na vodítku pekne, môžete časový interval postupne predlžovať. Základom tréningu sú pamlsky. Pre tie pes spraví prakticky čokoľvek a nie je nič lepšie, čo by dokázalo stimulovať jeho pozornosť než pamlsky. Je však dôležité od začiatku myslieť na to, že pes si musí pamlsok skutočne zaslúžiť. Netreba mu dávať pamlsok čo i len za náznak vykonaného pokynu. Pes musí pokyn splniť úplne a tak, aby ste boli spokojní hlavne vy. V prípade výcviku psa je dôležité vydržať. Niektoré psy sú tvrdohlavé a stoj čo stoj budú robiť po svojom. Nenechajte sa však odradiť a snažte sa v cvičení zotrvať.

Postroj pre psa alebo obojok?

Niektoré psy majú tendenciu sa na vodítku príliš ťahať. Na výber máme z dvoch základných alternatív, a to postroj pre psa alebo obojok. Aj keď sú pri výcviku lepšie obojky, niektoré rasy psov by ich vyslovene nosiť nemali. Jedná sa hlavne o plemeno mops alebo francúzsky buldoček, pre ktorých sú určené hlavne postroje. Tie sú však vhodné pre akékoľvek plemeno psa, nakoľko sú bezpečnejšie. Na stránke https://www.queedo.sk/ nájdete ich bohatú ponuku.