Ako často odčervovať psa, aby ste podporili jeho zdravie?

Parazity sú nočnou morou mnohých majiteľov psov. Pre psíkov môžu byť parazity veľmi nebezpečné. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ich pes nemá, keďže nie sú viditeľné vo zvratkoch ani v stolici, ani to nemusí znamenať, že vás psík parazity nemá. Naopak väčšina psov, keďže sú prirodzení hostitelia parazitov, ich v organizme má. Zbaviť sa ich môžete jedine odčervením psa. Ako často odčervovať psa? Aké sú pravidlá pri dospelých psoch a šteniatkach?

Prečo pravidelne a ako často odčervovať psa?

Ako často odčervovať psa proti parazitom
Odčervovanie psa u zverolekára

Riziká, ktoré psík podstúpi, ak nie je vykonané pravidelné odčervenie sa rýchlo prejavia na jeho fyzickej kondícii. Viditeľné sú úbytok hmotnosti, vracanie, hnačka, problémy so srsťou, slabosť či nedostatočný vývin a rast. Vo ványch prípadoch môže byť ohrození aj život psíka. Medzi najviac ohrozené skupiny patria šteniatka, ktoré sú najväčšími šíriteľmi parazitov a zároveň patria medzi najzraniteľnejšie jedince. Netreba zabúdať, že ak odmietnete často odčervovať psa, je tam veľké riziko prenosu na človeka či detí, najmä ak s vami žije v jednej domácnosti.

Ako často odčervovať psa?

Otázka neznie, že či vôbec máte odčervovať psa ale správne otázka znie ako často odčervovať psa. Odpoveď na túto otázku závisí od toho, jakého psíka doma máte. Šteniatka by ste mali odčervovať po dvoch týždňoch po narodení a potom pravidelne približne každé dva týždne, až do 3. mesiaca života. Pri dospelých psoch sa odporúča vykonať odčervovanie minimálne štyrikrát ročne. Časový interval zároveň závisí od toho, či je psík chovaný vnútri alebo výhradne vonku. Pri otázke ako často odčervovať psa treba myslieť najmä na pravidelnosť. 

Ako to celé prebieha?

Samotné odčervenie psa má veľmi jednoduchý priebeh. Poväčšine prejde celý proces bez komplikácií, občas sa môže objaviť vracanie alebo krátkodobá hnačka, ale  nemusíte sa báť, je to prirodzený proces, ako sa telo zbaví parazitov. Antiparazitiká sú lieky, pri ktorých rovnako ako pri antibiotikách existuje určité riziko, že si na liečivú látky parazit vytvára rezistenciu a teda sa stane voči nej imúnny. Preto by ste mali antiparazitiká pravidelne striedať a vybrať vhodnú dávku podľa veku, výšky a váhy vášho psa. Ak máte doma psa a pomoc pri odčervovaní psa, navštívte webovú stránku https://www.vetcan.sk/