Podávali ste už elektronické daňové priznanie?

Elektronická komunikácia sa stáva čoraz viac a viac bežnou súčasťou našich životov. Bez internetového pripojenia sa častokrát cítime nekomfortne, až neúplne. Nie je sa čomu čudovať, vyžaduje sa od nás v školách, v práci a čo je novinkou, už aj na úradoch. Bežnou praxou sa stáva to, že kvôli úradným záležitostiam už viac nemusíte navštevovať úrady, kde strávite aj polovicu dňa čakaním. Elektronická komunikácia to vybaví za nás. Šikovné, čo poviete? Živým príkladom elektronickej komunikácie je elektronicke danove priznanie. Kto je povinný ho podávať a aké sú jeho najväčšie výhody? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetky odpovede na vaše otázky. 

Čo je elektronické daňové priznanie?

Elektronicke danove priznanie má mnoho benefitov
Čo získate s elektronickým daňovým priznaním?

Či už ste zamestnanec alebo podnikateľ, plateniu daní sa vo svojom živote rozhodne nevyhnete. Výšku ročných daní z príjmov totiž každý priznáva raz ročne v podobe daňového priznania. Je to teda akýsi súhrn všetkých zdaniteľných príjmov, na základe ktorého sa potom vypočítava ročné zúčtovanie dane. Oblasť daní z príjmov je naozaj veľmi zložitá a zohľadňuje nielen hlavný príjem zamestnanca, ale napríklad aj príjem z prenájmu, príjem zo zamestnania mimo SR a podobne. Pokiaľ nemáte s daňovým priznaním žiadne skúsenosti, rozhodne sa doňho nepúšťajte sami. Zamestnávateľ by ho mal spravidla urobiť za vás. Ak ste podnikateľ, svoje daňové priznanie zverte do rúk skúseného účtovníka. Elektronické daňové priznanie je rovnaké, ako to klasické, avšak je podávané elektronicky.  Elektronické daňové priznanie nie je povinné pre každého, no sú subjekty, ktoré ho obísť rozhodne nemôžu. 

Kto sa nevyhne elektronickému daňovému priznaniu?

V každom roku platí, že daňové priznanie je potrebné podať a daň zaplatiť najneskôr do 31. marca daného roku. Ak si myslíte, že v prípade elektronického daňového priznania je to inak, ste na omyle. Od roku 2018 platí, že povinnosť podávať elektronické daňové priznanie sa vzťahuje na všetky obchodné spoločnosti, podnikateľov a živnostníkov. Do roku 2018 sa táto povinnosť dotýkala iba platiteľov DPH. Ak sa vás táto povinnosť priamo dotkla, máte na výber z troch možností. Registrovať sa je možné na základe občianskeho preukazu s čipom, elektronickým podpisom alebo prostredníctvom dohody o elektronickej komunikácii. Elektrické daňové priznanie je cesta, ako zjednodušiť život mnohým ľuďom. 

Viac informácií o výhodách elektronického daňového priznania nájdete na webovej stránke https://www.mojedane.sk