Zdravé trávenie ako základ zdravého tela

Aj keď sa nemusí na prvý pohľad zdať, ale správne trávenie je pre naše telo kľúčové. Ak funguje trávenie správne, človek je zdravý, choroby ho obchádzajú vo väčšej miere a okrem toho má aj lepšiu náladu. Za to, v akom stave je naše trávenie môže mikrobióm. Ten predstavuje súbor mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú v našom čreve. Ak si nie ste istý tým, v akom stave je vaše trávenie a máte väčšie tráviace ťažkosti, pomôže vám proktológia! Poradíme vám, ako sa správne starať o črevá a kedy je najvyšší čas, aby ste navštívili lekára.

Správne fungovanie čreva

Proktológia a jej ordinačné hodiny
Liečba na proktológii

Črevá predstavujú najdôležitejšie orgány v našom tele, a to z viacerých dôvodov. Nájdeme v nich až 500 druhov rozličných baktérií. Aj keď sa medzi nimi nájdu škodlivé, prevažná väčšina z nich je pre naše trávenie prospešná. Ak nám niektoré baktérie chýbajú, nemusí naše trávenie pracovať tak, ako by malo. Črevá sú okrem prijímania potravy zodpovedné za viaceré veci. Majú napríklad na starosti aj našu imunitu a jej stav. Okrem toho zamedzujú aj tomu, aby toxíny presakovali do nášho krvného riečišťa. Cez črevá tiež do nášho tela prijímame vitamíny a minerály. Ak nemáme správne baktérie v črevách, môže sa u nás objaviť nesprávna priepustnosť čriev. A tá je hlavne výsledkom nezdravej stravy. Priemyselne spracované potraviny predstavujú to, čo môžu naše trávenie nadmerne zaťažiť. Čerstvé potraviny sú to, čo dokáže naše trávenie ovplyvniť pozitívne. Ďalším problémom môže byť nedostatok vlákniny. Tú by sme mali prijímať hlavne z ovocia, strukovín a zeleniny. Ďalšou vecou, vďaka ktorej sa môžu objaviť tráviace problémy je užívanie liekov, vysoká miera stresu, fajčenie a príjem alkoholu. Nadmerné pitie alkoholu zvyšuje priepustnosť čriev a súčasne aj zvyšuje množstvo škodlivých baktérií, ktoré sa v črevách nachádzajú.

Príznaky, ktorým by sme mali venovať pozornosť

Ak niečo nie je v poriadku, naše telo nám to dá hneď vedieť. A to napríklad zmenou hmotnosti, únavou, poruchami spánku, kožnými problémami alebo vznikom autoimunitného ochorenia. Najhoršie, čo sa môže stať je potravinová intolerancia. Okrem toho, že už viac nebudete môcť konzumovať niektoré potraviny, bude vás z nich bolieť žalúdok a môže sa tiež dostaviť aj pocit nadúvania. Ak aj vy máte jeden z týchto príznakov, návštevu lekára by ste nemali zanedbať. Možnosťou je aj proktológia, ktorá sa zameriava na vyšetrenie tráviaceho traktu. Na stránke https://www.proctocare.sk/ nájdete všetky potrebné informácie.